sobota, 30 stycznia 2010

Carles Codina


Carles Codina łączy pracę niezwykłego twórcy z pracą cenionego wykładowcy w doskonałej barcelońskiej Escola Massana, od ponad 20 lat. Jest autorem wielu książek o tematyce biżuteryjnej, wygłasza wykłady na całym świecie, a jego biżuteria należy do grona moich ulubionych :) .

Olissima

 

  

Pan Codina prowadzi niewielką pracownię w przepięknej Barcelonie, która niewątpliwie inspiruje powstawanie dzieł niezwykłych, ale też i twórca ten znany jest z nieustannego eksperymentowania z różnymi technikami złotniczymi. Jednym z jego ulubionych materiałów jest złoto, w którym tworzy swoje scenograficzne okazy, co ciekawe bardzo oryginalną metodą, żywcem przeniesioną z tradycyjnych technik graficznych, bo odlewa swoje cuda w płytkach ossa-sepii*. Specyfiką jego warsztatu jest także to, że nie wykonuje rysunków swoich prac, ale za to bardzo dokładnie projektuje je w swoim umyśle, aby potem przenieść pomysł od razu na materiał. Najlepiej czuje się tworząc biżuterię współczesną m.in. ze względu na brak ograniczeń w wykorzystaniu różnorodnych materiałów, a trzeba przyznać, że umie doskonale korzystać z tych możliwości. Każda jedna sztuka jego autorstwa to oddzielna historia, krótka chwila zamknięta w graficznej formie broszki lub pierścionka. Zresztą już ten typ biżuterii gościł na moim blogu :) ...

*Ossa sepia - (mezzotinta na kamieniu, technika asfaltowa, rysunek negatywowy) - jedna z technik litograficznych, kamień litograficzny pokrywany jest asfaltem syryjskim rozpuszczonym w terpentynie  na powierzchni której wydrapuje się rysunek szkieletem mątwy zwanej ossa sepia.

  

  

  

  

 informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Carlesa Cotiny : 
http://codinaorfebres.com/carles/index.html, oraz wywiadu z miesięcznika "Polski Jubiler" nr 10 (64) 2008.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz