niedziela, 24 października 2010

Sztuka ruchu ... by Dukno Yoon.

Dzisiaj napiszę o twórcy niezwykłych obiektów biżuteryjnych i przedmiotów złotniczych, który łączy w sobie duszę artysty ze zmysłem genialnego konstruktora. Jego projekty i prace w większości kojarzą mi się z renesansowymi rycinami autorstwa Leonarda da Vinci:Obydwaj artyści zafascynowani zdobywaniem podniebnych przestrzeni, fenomenem budowy ptasiego skrzydła i jego kinetycznych możliwości czynili liczne obliczenia i tworzyli coraz to doskonalsze projekty. Co najciekawsze w przypadku twórcy, o którym dzisiaj będzie mowa to w większości biżuteria, może niekoniecznie do noszenia, bardziej do zaprezentowania, ale jednak ozdoba robiona z myślą o dekoracji ciała :) ...


Dukno Yoon, bo o nim mowa, to niezwykły koreański artysta, którego główną dziedziną zabawy, nauki i twórczości stały się właśnie formy biżuteryjne. Absolwent Uniwersytetu Kookmin w Seulu, asystent na Uniwersytecie Miami w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka, tworzy i wykłada. Przez jakiś czas w czasie studiów był na studenckiej wymianie w Anglii i uczestniczył w kursach jubilerskich w Sheffield - legendarnym mieście złotnictwa. To co tworzy określiłabym jako biżuterię niezwykłą, tak jak już pisałam niekoniecznie do noszenia, bardziej do posiadania. Mamy tu do czynienia z biżuterią potraktowaną jak prawdziwe dzieło sztuki, na które niebagatelny wpływ miała sztuka i kultury kraju, w którym urodził się jej twórca, a także jego rozwój technologiczny. Od samego początku jego biżuteria miała wiele wspólnego z mechaniką, ruchem i animacją. Poczynając od 1999 do 2001 roku Dukno zaczął realizować projekt "mechaniczne urządzenia jako przejaw ineraktywnej formy". Stworzył serię małych statków wyglądających jak robociki. Te mini konstrukcje miały pokazać, że praktycznie każdy przedmiot używany w życiu codziennym ma potencjał energii kinetycznej. Dodatkowo statki - robociki miały też przedstawiać charakterystyczne dla ludzi stany emocjonalne i stanowić swoistego rodzaju zabawkę.


Kolejnym krokiem w jego rozwoju stało się badanie mimiki ludzkiej twarzy. Dukno stworzył cykl rzeźb kinetycznych o tytule "Autoportret", które ukazywały dynamikę ludzkiej twarzy na przykładzie jego własnej:
 


 

Dochodzimy do tematu, który należy do moich ulubionych ;) ... seria Wings/Skrzydła z lat 2002 - 2005 ... kwestia przemieszczania się i interaktywnej relacji przedmiotu z ciałem stały się tutaj dominującym tematem. Zupełnie jak w przypadku grafiki Leonarda, którą pokazałam powyżej :).
 

Fascynacja ptakami, ich możliwościami przemieszczania się bez granic zawsze fascynowała ludzkość co widać w pracach tego Twórcy. Dukno doskonale wyczuł proporcje i stworzył serię biżuterii, która we współpracy z ludzkim ciałem naśladuje ruch skrzydeł  ... od tysiącleci zafascynowani lotem Dedala i Ikara, nie zważając na możliwość upadku ludzie dążą do zdobycia nieba :) . Jeżeli chodzi o biżuterię tego twórcy to tutaj chodzi jednak zdecydowanie o techniczne aspekty latania i to pokazane w miniaturze, a nie o ponowne zmierzenie się z mitem:


 


W 2006 roku Dukno rozpoczął pracę przy kostiumach do programu telewizyjnego "Legend, The Great King". Na zmieniającym się zdjęciu widzimy m.in. jego podczas pracy, a także m.in. we własnoręcznie wykonanej zbroi:
 

Na poniższych zdjęciach widzimy jedną z koron podczas kręcenia programu i samą:
 
 We współpracy z Jun Parkiem stworzyli dwie korony, trzydzieści mniejszych, metalowe maski i piętnaście sztuk wyjątkowej biżuterii. W kolejnych latach jeszcze dwukrotnie brał udział w tworzeniu elementów kostiumów i broni do programów TV: "King and I" oraz "Iljimae".
Kolejna seria z 2007 roku znowu jest manifestacją wielkiej fascynacji Dukno ruchem, tym razem przy zastosowaniu mechanizmów przypominających działaniem zębatki zegara. Każda praca poparta jest wcześniejszymi projektami i wyliczeniami. Rzadko kto zastanawia się jak wielkiej trzeba precyzji, aby móc wykonać dajmy na to pierścionek ... idealnie skorelować formę, użytkowość i piękno... w tym projekcie techniczne szczegóły są podstawą, bo pierścionki oprócz bycia ozdobą, miały służyć również pomiarom i z tą myślą były tworzone. Część elementów tworzona była standardowo ręcznie lub poprzez odlewanie, ale niektóre z nich powstały już w totalnie nowoczesnej technice zwanej Stereolitografią, którą Dukno z powodzeniem stosuje w kolejnych realizacjach.Najlepiej byłoby przeczytać najpierw bardzo ciekawy tekst mówiący o tym czym jest drukowanie metodą stereolitografii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stereolitografia

A następnie obejrzeć sobie ten filmik, który pokazuje jak działa ta kosmiczna niemalże technologia:

http://www.youtube.com/watch?v=07QxFQ3uUFw&feature=related

Wielkie dzięki dla Dukno Yoon'a za możliwość skorzystania z jego zdjęć oraz informacji o nim, zapraszam na jego stronę, gdzie można zobaczyć jeszcze więcej ciekawych prac i ich fotek :) :

http://www.duknoyoon.com/

P.S.
Dukno, many thanks for your cooperation :) ...

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe rzeczy pokazujesz. Ostatnio byłam tak zauroczone na trennale w łódzkim Muzeum Włókiennictwa. http://chwile2010.blogspot.com/search/label/moje%20odczucia.
    Najbardziej podoba mi się lotnia Ikara.

    OdpowiedzUsuń